Není růže jako růže. Co znamenají jejich počty?

Nejčastěji prodávanou květinou na světě je dlouhodobě růže. Byla vyšlechtěna do všech myslitelných barev, lidé si ji kupují po kusech i celých kyticích, pro každou možnou příležitost. Chcete darovat květinu své lásce? Pak sáhnete po červené růži. Máte někoho rádi jako přítele? Žlutá je tu pro vás.

Co ovšem floristika říká o počtu růží, které darujete? Informovanější z vás asi budou vědět, že není jedno, kolik růží do kytice uvážete. V lepší společnosti byste se pak mohli dopustit obrovského faux pas, o kterém si ostatní budou povídat ještě dlouho poté.

Raz, dva, tři…

Jak to tedy vlastně je s počtem darovaných květů? Rozdělení je ve své podstatě velice jednoduché. Záleží na příležitosti, k níž se chystáte růže použít. Často se například počítají květy jako roky, případně jako počítání rozličných významných životních událostí.

Pokud mají růže sloužit jako slavnostní, oslavná květina, tradičně se u nás daruje lichý počet růží. Toto pravidlo prý zavedl již Gut Jarkovský, od něhož se pravidlo uchovalo až prakticky dodnes. Pokud tedy slouží růže jako svatební kytice, dárek kolegyni nebo prosté vyjádření lásky vaší přítelkyni či manželce, vždy vybírejte takový počet, který bude lichý.

Sudý počet se používá zejména jako vyjádření zármutku, a je proto téměř exkluzivní pro smuteční ceremoniály a pohřby. Sudá růže je dle tradice darována bohu. Výjimkou ovšem je, pokud se jedná o pohřeb mladého člověka. V takovém případě se často používá bílá růže jako symbol zbytečně vyhaslého života, a to vždy pouze jedna.

Každé pravidlo má svou výjimku

Co by to ovšem bylo za pravidla, pokud by neměla ani jednu výjimku. I v případě počtu darovaných růží jich existuje hned několik.

První výjimkou, kdy je možné darovat sudý i lichý počet květin, jsou narozeniny. Neshodnou se na tom ovšem všichni. Konzervativnější odborníci tvrdí, že sudý počet růží se dá obhájit pouze při kulatých výročích, jiní nevidí problém ani v darování třeba dvaatřiceti květů. Je dobré se předem zamyslet, v jakých kruzích se pohybujete, a případně raději neriskovat. Podobně je tomu u různých výročí.

Druhým specifickým případem je první rande. Pokud se rozhodnete vaší vyvolené darovat růži (nebo i jinou květinu), vždy dejte pouze jednu, ne více. Mohli byste ji tím vyplašit, symbolickým květem naopak dáváte najevo, že rozumíte etice a že si ji jako ženy vážíte.

Záleží na příležitosti

Jak to tak u etikety a tradic bývá, u každé dojde jednou k uvolnění. Mnozí lidé v dnešní době význam počtu růží nijak neřeší, někteří by si lpění na přesném počtu mohli dokonce vyložit špatně. Vždy se tedy přizpůsobte situaci, a pokud se nechystáte do silně konzervativní a vážené společnosti, dost možná vaši snahu o dodržování tradic nikdo nepochopí.

A jedna perlička na závěr – vězte, že pravidlo o počtu růží se mimo naši zemičku neuplatňuje takřka vůbec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *