Jakou vybrat barvu růže aneb každá říká něco jiného

Růže je odnepaměti symbolem lásky, vášně, ale i nenávisti. Dlouhodobě se jedná o nejprodávanější květinu, která se dá využít takřka pro každou příležitost. Její oblíbenost zašla tak daleko, že se nové druhy objevují takřka každý rok. Nejnovějšími trendy jsou minirůžičky, které zaujmou hlavně svou roztomilostí. Nemálo hospodyň má keřové růže na zahradě či na stole ve váze.

Ne každá růže ovšem vyjadřuje to samé. Dokáže totiž vyjádřit radost i smutek, nenávist i zamilovanost, vášeň i závist. Jak vybrat správnou barvu růže pro konkrétní příležitost, a nebýt při tom za burana? K tomu vám pomůže naše příručka.

Rudá růže aneb láska plná vášně
Nejtypičtější barvou pro růži je nepochybně červená či rudá. U takové růže není třeba dlouze rozmýšlet, květomluva hovoří jasně. Rudá růže vyjadřuje lásku a vášeň, a to nejenom v našich končinách. Je tak provařená, že si můžete být jistá, co chce muž říct, pokud vám zrovna rudou růži donese. Ne, v této barvě muži nechybují.

Žlutá růže aneb kamarádi na život a na smrt
Jestliže u červené růže není o významu pochyb, kolem žluté koluje mnoho ne úplně pravdivých povídaček. Ačkoliv se říká, že vyjadřuje závist a nadřazenost, tak jednoduché to není. Tradičně se žlutá růže používá mezi přáteli, kteří si chtějí vyjádřit lásku bez sexuálního podtextu. Lze ji použít i jako přání rychlého uzdravení nebo z prosté radosti.
A jak je to s tou žárlivostí? Tu může do určité míry vyjadřovat, pokud k dané osobě cítíte něco víc, než dáváte najevo. Jestli chcete změnit váš vztah k obdarovanému, vyberte si jinou barvu růže. Jinak se žluté růže nemusíte vůbec bát. Její negativní pověst vznikla již za královny Viktorie, kdy byly tmavší žluté až hnědé růže používány opravdu jako symbol žárlivosti až zloby.

Bílá růže aneb čistota nadevše
S bílou růží se nejčastěji setkáte při svatebních hostinách. Má to svůj důvod – bílá totiž vyjadřuje nevinnost a čistotu. Z pohledu květomluvy pak bílá růže vyjadřuje věrnost a skutečnost, nejčiřejší lásku k jiné bytosti. Bílou růži lze také darovat někomu, ke komu chováme hlubokou úctu, neboť rovněž symbolizuje pravdu a důvěru.

Růžová růže aneb obdiv k eleganci
Jestliže červená růže symbolizuje hlubokou lásku plné vášně, růžová značí lásku romantickou. Obdarovanému tím navíc dáváte najevo obdiv a úctu. Růžová je také symbolem ženskosti a elegance. Tmavší odstíny zase ukazují oddanost a oceňují dobrý vkus partnerky či partnera.

Oranžová růže aneb touha objevovat
Ohnivá růže zapadá mezi růži žlutou a červenou. Není tak povrchní jako sluneční růže, zároveň však nehledejte podobnou vášeň jako u růže rudé. Oranžová je zkrátka někde mezi – ukazuje, že chcete něco víc, symbolizuje nadšení a touhu po novém. Někdy vyjadřují rovněž hrdost.

Modrá a fialová růže aneb klidná voda
O něco méně tradiční barvou růže je modrá, až do odstínů fialové. Jestliže žlutá, oranžová a červená růže ukazují na jakýkoliv vztah k obdarovanému, modré a fialové naznačují vyrovnanost až smíření. Ne že by nebyla modrá růže pozitivním vzkazem, spíše však ukazuje na dlouhodobější a chladnější vztah. V určitém smyslu tak jsou modré a fialové květy projevem úcty a pokory, bez projevů náklonnosti.

Další barvy růží
S jinými barvami se setkáte pouze výjimečně. V poslední době si na popularitě získává zelená růže, která vyjadřuje živost, naději, souznění s přírodou. Dostat můžete i růži černou. Ale nebojte se, v tomto případě vám nebude nikdo přát brzkou smrt, ba naopak. Černá růže vyjadřuje vyhlížení lepších zítřků a je plná očekávání. Jinými slovy říká, že to špatné máte hodit za hlavu, a jít odhodlaně vstříc budoucnosoti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *