Černání šperků – neboli oxidace

Je velmi důležité vědět, že černání stříbra není závadou šperku, je to jeho vlastnost. V případě, že je Váš šperk vyroben ze sterlingového stříbra ryzosti 925/1000 bez povrchové úpravy (rhodiování, platinování, nebo jiné) k jeho černání musí dojít.

Může za to oxidace
Stříbro je na čistém vzduchu stálé. Oxiduje (černá) působením sirných par, např. ve znečištěném ovzduší, nebo působením sirovodíku.
Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace a je to přirozená reakce stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s vodou, potem, lakem na vlasy, parfémem, po užívá léků může dojít i k mnohem agresivnější reakci stříbra. V letním období, kdy se člověk potí víc, se šperky zanášejí rychleji a je nutné je čistit častěji. Ne u každého reaguje stříbro stejně. Někdo nemusí čistit stříbro vůbec, někdo ho musí čistit každý týden. Záleží to na agresivitě potu a na prostředí, ve kterém se člověk pohybuje.

Co s tím?
Je mnoho způsobů, jak vyčistit stříbrné šperky. Nejjednodušší je si šperky nechat vyčistit ve zlatnictví, kde toto čištění probíhá ve většině případech ultrazvukem nebo lejzrem. Existují však mnohem snadnější způsoby a nemusíte ani nikam chodit. Můžete si například zakoupit ubrousky na čistění šperků, ale ještě mnohem jednodušším způsoben lze šperky vyčistit zubním kartáčkem nebo hadříkem a zubní pastou s trochou vody. Po použití zubní pasty se budou šperky ještě mnohem více lesknout a odstraníte všechny nečistoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *